Sivas Halk Sağlığı Müdür Vekili Abdullah Kurt Mide Rahatsızlıklarına Dikkat Çekti

Sivas Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Abdullah Kurt, yaz aylarında ishal vakaları ve mide rahatsızlıklarına karşı vatandaşları uyardı.
Bu haber 25 Ağustos 2012, Cumartesi 15:54:10 eklenmiştir.

Sivas Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Abdullah Kurt, yaz aylarında ishal vakaları ve mide rahatsızlıklarına karşı vatandaşları uyardı.

İl Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Abdullah Kurt, yaz aylarında sık rastlanan ishal ve mide rahatsızlıklarına karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu. Sağlığın korunmasında ve hastalıkların önlenmesinde yeterli ve dengeli beslenmenin temel olduğunu vurgulayan Kurt; bireylerin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi, doğru beslenme alışkanlıkları kazanması beslenme ile ilgili sağlık sorunlarının en aza indirilmesinde rol oynayan koruyucu etmenlerden biri olduğunu kaydetti.

Düzenli beslenme için vatandaşları uyaran Dr. Abdullah Kurt şöyle konuştu: “Sebze ve meyveleri bol ve temiz çeşme suyunda yıkayarak kullanılmalıdır. Ezik ve çürük besinler alınmamalı, küflü besinler tüketilmemelidir. Paketlenmiş yiyeceklerin son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir. Özellikle et, balık, tavuk ve yumurta gibi besinler iyi pişirilmelidir.
Büyük parça etlerde içinin de pişmiş olmasına özen gösterilmelidir. Pişmiş yemeği yeniden ısıtırken tümünü yeniden ısıtmak yerine yenecek kadarının iç sıcaklığının da belirli dereceye ulaşmış olmasına dikkat edilmelidir. Kaynağı belli olmayan şüpheli sular kaynatılmadan içilmemelidir. Pişmiş besinler 2 saatten fazla oda sıcaklığında bekletilmemelidir.
Artan pişmiş yiyecekler 3-4 gün içinde tüketilmelidir. Dondurucudan çıkarılan yiyecekler oda ısısında çözdürülmemeli, buzdolabının içinde çözünmesi beklenmeli ya da akan soğuk su altında çözdürülmelidir. Çözdürülen besinler tekrar dondurulmamalıdır. Et, tavuk, balık gibi besinleri çiğ yenecek marul, salatalık gibi besinlerle birlikte bulundurulmamalıdır.
Et, tavuk, balık gibi besinleri hazırladığımız kesme yüzeyi, bıçak ve tezgah gibi yüzeyler yıkamadan kullanılmamalıdır. Kesme yüzeyinin bir yüzünü her zaman çiğ yenen besinleri, diğer yüzeyini et ve et ürünleri hazırlamak için kullanmalı, veya et ve sebzeler için ayrı doğrama yüzeyleri kullanılmalıdır.
Çiğ besinlerle pişmiş besinler birbirinden ayrı tutulmalıdır. Hazırlanan besinler uygun koşullarda kapalı kaplarda saklanmalıdır”

ETİKETLER : Sivas Sivas Halk Sağlığı Müdürlüğü Abdullah Kurt mide rahatsızlığı ishal
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2018 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan