Saman Fiyatları Rekor Düzeye Ulaştı

Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde saman fiyatları bu yıl rekor düzeylere ulaştı.
Bu haber 31 Ağustos 2012, Cuma 20:52:39 eklenmiştir.

Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde saman fiyatları bu yıl rekor düzeylere ulaştı.

Yıldızeli ilçesinde Nisan ayının kurak geçmesi nedeniyle tarımda verim düşüklüğü yaşandı. Her yıl tarlarda kalan samanlar bu yıl az olması nedeniyle geçen yıllara oranla saman fiyatlarında yüzde 500 civarında artışın yaşandığı belirtildi. Bununla birlikte geçen yıl 200 ile 300 TL civarında satışa sunulan bir traktör samanın bu yıl 800 ile bin TL arasında alıcı bulduğu kaydedildi.

Öte yandan saman fiyatlarının artmasıyla birlikte canlı hayvan fiyatlarında da ters oranda yarı yarıya düşüş yaşandı. Besicilik yapan çiftçiler saman kıtlığı nedeniyle kışın zor durumda kalmamak için şimdiden elindeki fazla canlı hayvanlarını çıkarmaya başladı.

Geçtiğimiz yıllarda 5 bin lira civarındaki bir büyükbaş hayvanın fiyatı bu yıl 2 bin TL civarında alıcı bulurken, küçükbaş hayvan fiyatının ise 4 yüz liraya kadar gerilediği bildirildi. Her yıl yaz aylarıyla birlikte anız yangınlarının çok olduğu bölgede ise bu yıl anız yangını meydana gelmedi.

Pazarda saman satan Çiftçi Ali Navruz, “Geçtiğimiz yıllarda samanlar oldukça fazlaydı ve kilosu 10 kuruştan alıcı buluyordu. Çiftçilerin birçoğu samanına alıcı bile bulamadı. Fazla gelen saman saplarını birçok çiftçi yakarak imha etti ya da tarlada çürümeye terk etti. Bu yıl ise verimin az olması nedeniyle tam tersi yaşandı. Her yıl elimizde kalan samanlarımız daha tarladan çıkmadan alıcı bulmaya başladı.
Özellikle Karadeniz bölgesinden birçok kişi kamyonlarla saman satın almaya geldi. Bu nedenle bölgemizde saman fiyatlarında ciddi bir artış yaşandı. Eskiden kimse samının yüzüne bakmazken bu yıl altınla yarışır hale geldi. Bu durum çiftçileri olumlu yönde etkilediği gibi olumsuz yönde de etkiledi. Saman fiyatlarının artması hayvan fiyatlarının da yarı yarıya azalmasına neden oldu.” dedi.

Saman fiyatlarının artmasından olumsuz etkilenen çiftçiler ise banka kredilerinin ertelenmesini beklediklerini kaydetti.

ETİKETLER : Yıldızeli saman fiyatları saman fiyatları 2012
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2018 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan