TBMM Başkanı Cemil Çiçek Sivas'ta

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, 93 Yıl önce Sivas Kongresi'nde alınan kararların bugün de aynen geçerli ..
Bu haber 04 Eylül 2012, Salı 18:24:21 eklenmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, 93 Yıl önce Sivas Kongresi'nde alınan kararların bugün de aynen geçerli olduğunu söyledi.

Sivas Kongresi’nin 93. yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere Sivas’a gelen TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Atatürk anıtına çelenk sundu. Daha sonra Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Sivas Kongresi’nin düzenlendiği salona geçen TBMM Başkanı Cemil Çiçek, salonda yapılan canlandırmayı izledikten sonra bir konuşma yaptı.

TBMM Başkanı Çiçek, “Bu toplantıyı bu ülkenin birliği ve dirliği için daha dün yüreğimizi yakan acı olayların ertesinde gerçekleştiriyoruz. Elbette bu anma toplantıları son derece önemli; bugün sahip olduğumuz kazanımların nelerin karşılığı olduğunu hepimizin özellikle gençlerimizin ve çocuklarımızın çok iyi bilmesi lazım. Onun için bu anma toplantılarını çok daha büyük coşkularla kutlamamız ve bize bugünleri armağan edenleri rahmetle saygıyla anmamız gerekiyor” dedi.


"BU KARARLARIN ARKASINDA DİMDİK DURMAK GEREKİYOR"
"19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde koyulduğumuz tarihi yolculuk, tarihe yolculuk, geleceğe yolculuk, 93 yıl evvel bu kutsal çatı altında çok anlam kazandı" diyen TBMM Başkanı Çiçek, “ 93 yıl evvel bu kutlu şehirde hür ve bağımsız Türkiye’nin yol haritası çizildi. 'Vatan, milletin azim ve kararlılığıyla kurtulacaktır' inancı, burada kararlar haline dönüştü.
Kongre sonrası alınan kararlarla yoktan bir milletin yeniden dirilişi, yeni bir devletin ve cumhuriyetin kuruluşu burada kararlaştırıldı. Şimdi bize düşen, çevremizde ve içimizde olup bitenlerden sonra birinci görevimiz, bu kongrede alınan kararların arkasında dimdik durmaktır. Çünkü bu kararlar, bizim geleceğimizin ve istikbalimizin temelini teşkil etmiştir.
Eğer burada bu kararlar alınmasaydı, eğer burada millet iradesini tüm açıklığıyla ortaya koyup bağımsızlıktan, tam hürriyetten yana olduğunu tüm dünyaya ilan etmemiş olsaydı, bugün bulunduğumuz bu noktada olabilir miydik buna hepimizin vicdanında tartması ve düşünmesi gerekmektedir. Bu kongreden çıkaracağımız, özellikle siyaset yapan insanlar olarak bir önemli bir ders var.
Burada her türlü fikir tartışılmıştır, belki bizi çileden çıkartan teklifler de tartışılmıştır. Mandadan yana olanlar olmuştur, himayeden yana olanlar olmuştur ama bu tartışmanın sonunda hep birlikte bir ve beraber olunmuştur. Bu gün karşılaştığımız zorlukları aynı ruhla aşacağız.
Ülkemizin karşılaştığı sorunları biz çözeceğiz, başkası çözecek değil; başkasından bir şey beklemeye hakkımızda yok gereği de yoktur. Onun için bir olacağız, diri olacağı ve iri olacağız. Neticede ülkemizin sorunlarını birlikte biz çözeceğiz. Onun içindir ki Sivas Kongresi önemli bir kongredir” diye konuştu.

Sivas Kongresi'nin anlaşılması ve gereğinin yapılmasının önemini vurgulayan Çiçek, “Bu kongrede alınan kararlar, 93 yıl evvel ne kadar geçerliyse bugün de aynen geçerlidir. Onun için dedim ki bu kararların arkasında dik durabilirsek, ne kadar bir ve beraber olabilirsek, tartışmalarımızı birlik ve beraberlik ruhu içerisinde ülkemizin yararına bir yerde sonlandırabilirsek, emin olun bu milletin aşamayacağı hiçbir engel yoktur.
Bu duygularla başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi, gazilerimizi, tüm kahramanlarımızı rahmetle saygıyla anıyoruz” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER : Sivas Cemil Çiçek Sivas Cemil Çiçek Sivas'ta İsmet Yılmaz Kemal Kılıçdaroğlu Sivas Kongresi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2018 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan