Kemal Kılıçdaroğlu: Ortak Geçmişimiz Bu Milletin Çimentosudur

Sivas Kongresinin 93. Yıl dönümü kutlamalarına katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ..
Bu haber 05 Eylül 2012, Çarşamba 12:31:19 eklenmiştir.

Sivas Kongresinin 93. Yıl dönümü kutlamalarına katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Birbirinden şüphe duymayan, emniyet hissi içerisinde, huzur içinde dostça yaşayan birer toplum olmayı her millet kadar biz de hak ediyoruz” dedi.

Sivas Kongresi’nin 93. yıl dönümü kutlamaları töreninde TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile birlikte Atatürk Anıtına çelenk sunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra 93 yıl önce Sivas Kongresinin düzenlendiği salona geçti. Salonda yapılan kongrenin canlandırmasını izleyen Kılıçdaroğlu, daha sonra kongre binasının balkonundan halkı selamladı ve bir konuşma yaptı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Bu ülkenin bir özelliği var tıpkı 'Herhangi yabancı müdahalesi ve işgaline karşı millet topyekun kendisini savunacak ve direnecektir' ilkesi gibi manda ve himaye kabul olunmaz ilkesi gibi sadece kağıt üzerinde kalmış kararlar değil.
Sivas kongresi işte budur 'vatan bölünmez bir bütündür' der ve o kararlıklıkla bu sürdürülür. Bugün de Sivas kongresinin ilkelerini milli sınırları içinde vatan bölünmez bir bütündür paraçalanamaz, kararlarımıza şüpheyle bakanlar varsa bu irademize delil arayanlar varsa 93 yıl öncesine bakmalarını öneririm.
Bizim şahidimiz kutsal kurtuluş savaşımızdır, milli mücadelemizdir. Bizim şahidimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk´tür, bizim şahidimiz şanlı Sivas'tır şahidimiz kahraman Sivas'tır. Aziz Sivaslılar bir vatan sahibi olmanın bağımsız bir devlete sahip olmanın değerini o ideal için mücadele etmiş nesiller elbette çok iyi bilir. Maharet yeni nesilleri bu duygudan haberdar edebilmektir. Bu duyguyu yeni kuşaklara aktarabilmektir” dedi.

"Kimse doğumuyla birlikte tam bağımsız olmuyor" diyen Kılıçdaroğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti:
"Bir vatana sahip olmak için ne tür maddi manevi bedeller ödediğini bilmekten geçiyor. 'Bağımsızlık benim karakterimdir' diyerek bütün dünyaya meydan okuyabilen Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kahraman dava arkadaşlarını mandacılardan, himayecilerden ayırmasını bilelim. Bu kahramanların imkansızı mümkün kılan iradesinin önünde saygıyla eğilmesini bilelim.
Çocuklarımızı mandacıların yolundan değil tam bağımsızlıkcı Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan giderek bu ruhla yetiştirelim.
Zor zamanları birlikte göğüslemiş bir milletiz. Aslında millet olmanın keyfi omuz omuza mücadele geçmişimizden geliyor. Ortak geçmişimiz, ortak acılarımız, ortak zaferlerimiz bu ülkenin bu milletin çimentosudur.
Bu vatanda farklı bir yurttaşlık biçimi yoktur. Bu ülkenin her bireyi bu vatanın eşit ve onurlu hak sahibidir. Cumhuriyetin cocukları kimseyi etnik kökenine göre ayıramaz, mezhebine göre ayıramaz, inancına göre ayıramaz, bu cumhuriyet ruhuna yakışmaz. Bu cumuhuriyet çocuklarına yakışmaz. Bu tavır 4 Eylül 1919 Sivas Kongresinin ruhuna yakışmaz.
Bu ülkenin külfetini paylaşanların ülkenin nimetlerini de kardeşçe paylaşmasını istiyoruz. Her yurttaşımızın kendisini özgür ve eşit hissettiği millet olmanın keyfine vardığı bir duyguyla yaşamasını istiyoruz. Karnı tok sırtı pek mutlu bir milletin adaletle yönetilen bir devletten geçtiğini çok iyi biliyoruz.
Birbirinden şüphe duymayan, emniyet hissi içerisinde, huzur içinde dostça yaşayan birer toplum olmayı her millet kadar biz de hak ediyoruz.
Bağımsız bir ülkede özgürce yaşamak kimsenin bir başka topluma lütfettiği bir imkan değildir. Şunu herkes çok iyi bilmeli, hak etmeden ne bağımsız olunur, ne de bağımsız kalınır, bedel ödenmemiş bir toprağa vatan demek mümkün değildir."

ETİKETLER : Sivas Kemal Kılıçdaroğlu Sivas Kongresi Sivas Kongresi 93. yıl dönümü Cemil Çiçek İsmet Yılmaz
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan