Köy Muhtarları Tarımsal Kredi Borçlarının Ertelenmesi Konusunda Bilgilendirildi

Sivas Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, köy muhtarlarını tarımsal kredi borçlarının ertelenmesi konusunda bilgilendirdi.
Bu haber 07 Eylül 2012, Cuma 23:59:54 eklenmiştir.

Sivas Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, köy muhtarlarını tarımsal kredi borçlarının ertelenmesi konusunda bilgilendirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Musa Kalebayır, Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile doğal afete maruz kalan ve bu afetler nedeniyle ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları zarar gören çiftçilerin borçlarının ertelenmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

Kalebayır, sel baskını, aşırı kar yağışı, dolu, don veya kuraklık nedeniyle ürünleri zarar gören ve zararı il veya ilçe hasar tespit komisyonlarınca karara bağlanan, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı üreticilerin kredi borçlarının yüzde 5 faiz uygulanarak 1 yıl süreyle ertelendiğini ifade ederek, “Üreticilerimizin kararnameden yararlanmaları için ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seralarının en az yüzde 30 oranında zarar gördüğü İl Hasar Tespit Komisyonu’nca belirlenmelidir.
Üreticilerin 2012 Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olmaları gerekmektedir. Ayrıca üreticilerimizin kararnameden yararlanması için 28 Ekim tarihine kadar il müdürlüğümüze 2012 yılı ÇKS belgelerini ekledikleri dilekçe ile şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.
Kararname çıkmadan önce merkez ilçede 105 köy ve 2 beldede hasar tespit işlemleri yaptıklarını da belirten Kalebayır, “Bu köylerin tamamında bitkisel ürünlerde yüzde 30 ve üzerinde hasar olduğu, kararnamenin yayımı tarihinden itibaren hasar tespiti yapılmayan 1 belde ve 48 köyümüzde hasar tespit çalışmaları devam etmektedir.” dedi.

Konuşmaların ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, merkez ilçe köy muhtarlarının tarımsal kredi borçlarının ertelenmesi konusundaki sorularını yanıtladı.

ETİKETLER : Sivas Sivas Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Musa Kalebayır Çiftçi Kayıt Sistemi İl Hasar Tespit Komisyonu tarımsal kredi borçlarının ertelenmesi kredi borcu ertelenmesi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan