Başkent'te Sivas Günleri Etkinlikleri Başladı

13-16 Eykül tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirilecek olan Sivas Günleri etkinliği Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) başladı.
Bu haber 14 Eylül 2012, Cuma 10:07:40 eklenmiştir.

Sivas Günleri etkinliği Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) gerçekleştirildi.

Etkinliğe, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ve çok sayıda milletvekili katıldı.

Çiçek, yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'ne giden yolun temellerinin Sivas'ta atıldığını belirterek, "Bunun yeteri kadar farkında olmalıyız. Çünkü o milletimizin yakın tarihimizdeki çok önemli bir yolculuğuydu. Bu yolculuk Ankara'da Cumhuriyetle beraber noktalanmış oldu" dedi.

Sivas'ın bir kültür şehri olduğuna dikkati çeken Çiçek, Anadolu'ya ayak basıldığından beri en güzel belge ve kalıntıların Sivas'ta olduğunu söyledi.

Bakan Çelik de, "Dünyayı tanımaya çalışıyoruz. Londra'yı, New York'u, Berlin'i tok görüyoruz ama acaba ne kadar kendimizi tanıyoruz? Ne kadar şehirlerimizi tanıyoruz? Bir kez daha düşünmemiz gerekiyor. Önce kendimizi iyi tanıyacağız sonra dünyaya açılmaya devam edeceğiz diyorum. Bu amaca hizmet ettiği için bu etkinliği gerçekleştirenleri tekrar kutluyorum" dedi.

Destici ise, 12 Eylül Darbesi'ne ilişkin olarak, "Mecliste bulunan siyasi partilere bu millet büyük ölçüde Türkiye'yi yeni sivil ve demokratik bir anayasaya kavuştursunlar diye destek verdiğini düşünüyor. Onun için bir an önce milleti oyalamadan tam demokratik yeni bir anayasaya kavuşturmaları boyunlarının borcudur diyorum" şeklinde konuştu.

TBMM Başkanı Çiçek ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Atatürk Kültür Merkezi'nde bulunan ve Sivas'a has yöresel ürünlerin sergilendiği standları gezerek buradaki ikramlardan yedi. Çiçek, ayrıca AKM'ye getirilen Sivas kangalı cinsi köpeği sevdi.

Çalışma Bakanı Çelik, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, 'emeklilere yapılan geri ödemelerde yapılan yanlışlıklar gerekçe gösterilerek ödemelerin geri alınmasının söz konusu olup olmadığını sorması üzerine Çelik, "Şu anda henüz netleşmiş bir durum yok. Ön bilgiler çerçevesinde bu haberler yapılıyor. Önümüzdeki günlerde netleştiği zaman kesin rakamları sizlerle paylaşırız" diye konuştu.

Çelik, emeklilere toptan bir ödeme yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine, rakamların çok büyük olmadığını ve 2 bin emekliden bahsedildiği için telkin de dahil birçok değerlendirme yapılabileceğini söyledi. Rakamların görülmesi gerektiğine dikkati çeken Çelik, rakamları görmeden bir şey söylemenin doğru olmayacağını ifade etti.

Çelik, 'İntibak zammıyla emeklilere yapılan fazla ödemelere' ilişkin bir soru üzerine, "Çalışma henüz bitmedi, yaklaşık 2 milyon 700 bin emekliden bahsediyorduk. Dolayısıyla bu dosyalar tek tek elden geçiriliyor. Net rakam çıkınca bununla ilgili kararları alır ve kamuoyuyla paylaşırız" dedi.

ETİKETLER : Sivas Günleri Başkentte Sivas Günleri Ankara Sivas Günleri Atatürk Kültür Merkezi Cemil Çiçek Faruk Çelik Hüseyin Karakullukçu Mustafa Destici Sivas Günleri Programı Başkentte Sivas Günleri Program
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan