İsmet Yılmaz: Devletin Karşısına Silahla Çıkanlar Cevabını Silahla Alacak

Cumhuriyet Üniversitesi’nin (CÜ) 2012-2013 eğitim-öğretim yılı açılışına katılan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Devletin, milletin ..
Bu haber 20 Eylül 2012, Perşembe 18:31:22 eklenmiştir.

Cumhuriyet Üniversitesi’nin (CÜ) 2012-2013 eğitim-öğretim yılı açılışına katılan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Devletin, milletin karşısına silahla çıkanlar, cevabını silahla alacaktır” dedi.

CÜ Kültür Merkezi’nde düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programın açılış konuşmasını yapan CÜ Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, üniversite hakkında bilgi verdi. Kocacık’ın ardından konuşan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, eğitimin önemine değindi.

Yılmaz, terörle ilgili açıklamasında ise, “Şehit ailelerimizin sonuna kadar yanında yer almamız gerekiyor ve acılarını paylaşmamız gerekiyor. Bizim millet olarak öncelikli insani görevimiz budur. Terör birilerinin nemalandığı, rantını yediği bir sektör haline geldiğinde buna yol açan asıl etkenleri ortadan kaldırsanız da bir şekilde varlığını sürdürür.
Terörün gerekçesi olarak gösterilen talepleri yerine getirmiş olsa bile terör örgütü hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam eder. Çünkü terör artık birileri için bir meslek, bir geçim kapısı, Kürt insanının sırtından rant yeme vasıtası haline gelmiştir. Terör örgütünü açılım da durdurmaz, demokratikleşme de.
Ancak şu noktayı özellikle vurgulamak gerekiyor; terör örgütünü açılım durdurmaz fakat onun insan kaynaklarını giderek azaltır, ona katılımı azaltır, uzun vadede de kurutur. Bugün sorun terör örgütünün nasıl tasfiye edileceği sorunudur. Bugün sorun tasfiye sonucunda örgüt yöneticileri olan tasfiye memurlarına ne pay verileceği sorunudur.
Şundan emin olun ki, milletten aldığı destekle bu hükümet milletinin hakkına zerre kadar halel getirecek hiçbir çalışma yapmaz. Demokratikleşme yolunda atılan adımların, terör örgütünün amacının üzüm yemek değil, bağcı dövmek olduğu gerçeğini yalın bir biçimde gözler önüne sermiş olması bile terörle mücadelenin psikolojik boyutu açısından önemli bir başarıdır.
Bugün artık terörün Kürt insanının menfaati ve huzurunun değil, birilerinin rant heveslerinin olduğu gün gibi ortaya çıkmıştır. Şimdi bakın bu terör örgütü aynı zamanda taşeron olarak da kullanılıyor.
Bu örtülü operasyonları yürütenler, kendi elemanlarıyla Türkiye’ye karşı bir terör eylemi yapmak isteseler her profesyonel elemanın onlara maliyeti en az 5 ila 10 bin dolar olur ama bu ülkenin veya komşu ülkelerdeki eğitimsiz ve dünyadan habersiz Kürt çocuklarını alıp kullandıklarına, onlara aylık maliyeti 50, bilemediniz 100 dolardır.
Kendi profesyonel elemanını kaybettiği durumda bunun toplumsal bir etkisi olacaktır. Taşeronların patronlarına ama terör elebaşlarına aldanan genç vatandaşımız öldüğünde onların ardında güçlerin bir kaybı yok, PKK’nın tepesindekiler içinde yok, onların umurunda değil.
Eşkıyaya hak ettiği cevabı vererek yolumuza devam edeceğiz. Devletin, milletin karşısına silahla çıkanlar cevabını silahla alacaktır. Bu terörle mücadele işinin birbirinden ayrılmaz iki boyutu var. Birisi suçlu ile suçsuzu ayırma hassasiyeti, diğeri kararlılık, mücadelede asla gevşeklik göstermemek.
Biz hükümet olarak bu ikisini hayata geçirme azmi içerisindeyiz. Bir taraftan bir masumu incitmeme, diğer taraftan da teröre taviz vermeme çabası içerisindeyiz. Demokratikleşme yönünde atılan adımlardan da vazgeçmeyeceğiz. Güvenlik yok ise özgürlükler de risk altındadır. Amacımız hem ekmeği büyütmek hem de özgürlükleri artırmaktır” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER : Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Cumhuriyet Üniversitesi 2012 2013 eğitim öğretim yılı İsmet Yılmaz Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Prof. Dr. Faruk Kocacık terör
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan