Sivas'ta 31 Yetiştiriciye Damızlık Koç Adayı Dağıtıldı

Sivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 31 yetiştiriciye damızlık koç adayı dağıtıldı.
Bu haber 25 Eylül 2012, Salı 22:25:47 eklenmiştir.

Sivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 31 yetiştiriciye damızlık koç adayı dağıtıldı.

Koyunculuğu geliştirmek ve koyun ıslahını sağlamak için İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından müdürlük bahçesinde koç adayı dağıtımı yapıldı. Programda konuşan Vali Yardımcısı Vefa Kaya, projenin hayırlı olmasını temenni etti.

Sivas’ın hayvancılık bölgesi olduğunu ifade eden İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Aslan, “Hayvansal üretim deseninin oluşmasına en etkili unsurlardan biri de bulunulan coğrafyanın sağladığı imkanlar veya getirdiği kısıtlamalar olmuştur. Bulunulan coğrafya hem üretim biçimine, hem de yetiştiriciliği yapılan tür ve ırkların seçimi ile özelliklerine etkilidir.
Aslında oldukça doğal olan bu husus çoğu kez yeterince dikkate alınmamakta ve dünyanın hemen her yerinde benzer üretim sistemleri ile benzer tür ve ırkların yetiştirilmesinin uygun olduğu yanlış anlayış gelişmektedir. Projedeki temel amacımız, ilimizde koyunculuğun doğal ve ekonomik koşullarının gerektirdiği yönde gelişebilmesi için mevcut yetiştirme tekniklerinin geliştirilmesi ve yetiştiricilerin yenilikleri bilmesi ve uygulaması gerekmektedir.
Bu bağlamda ilimize göre uygun olan yetiştiriciliğini yapmış olduğumuz koyun ırkından iyi bir damızlıkla işe devam etmenin başarıyı artıran en önemli şartlarından biri olduğundan dolayı il müdürlüğümüz 2006 yılından itibaren kaliteli damızlık Akkaraman ırkı kangal tipi koç adaylarını dağıtmaya devam etmektedir.
Seçilen koç adayı olan erkek damızlıklar, 2006 yılından itibaren bakanlığımızca ilimizde uygulamaya başlayan Kangal koyununun halk elinde ıslahı projesi kapsamında olan sürülerden olması ve seçim kriteri olarak da ikiz doğumlular, doğum ağırlıkları ve günlük canlı artışı yüksek olanlar, ana sütü verimi yüksek olanlar, çift testisliler ve benzeri özelliklerce teste tabi tutularak puanlama usulü ile belirlenen toplam 62 baş koç adayı seçilerek dağıtılmıştır” dedi.

Aslan, proje kapsamında 2006-2012 yılları arasında 489 baş damızlık Akkaraman ırkı Kangal tipi koç adayı dağıtımının yapıldığını söyledi. Konuşmaların ardından yetiştiricilere koç adayı dağıtımı yapıldı.


Arama Kelimeleri: Sivas, Sivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, damızlık koç adayı, dağıtım, Vefa kaya, İhsan Aslan, Kangal koyunu, Akkaraman

ETİKETLER : Sivas Sivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü damızlık koç adayı dağıtım Vefa kaya İhsan Aslan Kangal koyunu Akkaraman
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2018 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan