2012 Kurbanlık Fiyatları Açıklandı

Sivas Ticaret Borsası Başkanlığı tarafından kurbanlık tosun fiyatı 11,5 TL, düve 10,5 TL, inek 9,5 TL, dişi koyun 10 TL, erkek koyun ..
Bu haber 02 Ekim 2012, Salı 16:22:41 eklenmiştir.

Sivas Ticaret Borsası Başkanlığı tarafından kurbanlık tosun fiyatı 11,5 TL, düve 10,5 TL, inek 9,5 TL, dişi koyun 10 TL, erkek koyun 12 TL olarak açıklandı.

Sivas Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Türkiye’de kurban bayramı için yeterince hayvan stoku olduğunu kaydederek, ''2012 yılı için şu anda yeterli sayıda kurbanımız var bunu rahatlıkla söyleyebiliriz'' diye konuştu.

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kurbanlık alırken dikkat edilmesi gereken hususlar ile kurban kesim fiyatlarını açıklayan Hastaoğlu, “Her sene Kurban Bayramı öncesinde kurbanlıkların sayısı ve fiyatları konusunda değişik açıklamalar yapılmaktadır. Canlı hayvan yetiştiriciliğinde ön sıralarda olan ilimizde yeterli sayıda kurbanlık hayvan bulunmaktadır.
Türkiye’de et fiyatları geçen yıla göre yüzde 10 artmış olmasına rağmen, piyasaya bu yıl fazla hayvan sürüleceğinden dolayı kurban fiyatının geçen yıl ile aynı kalacağını söyleyebiliriz. Büyükbaşta fiyat 2 bin ile 8 bin TL arasında, küçükbaşta ise 500 TL ile bin TL arasında olacağı öngörülüyor. Geçen yıl EBK tarafından Trakya bölgesi için ithal kurbanlıklar getirilmişti. Bu yıl ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kurbanlık ithalatı yapılmayacağı yönünde açıklama yapmıştır” dedi.

Kurbanlık satın alınırken dikkat edilmesi gerekenlere de değinen Abdülkadir Hastaoğlu, “Veteriner sağlık raporu olmayan, küpesiz ve büyükbaş hayvan pasaportu bulunmayan, çok zayıf olan, gebe veya yeni doğum yapmış olan, yüksek ateşi olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, kılları karışık ve mat halde olan, bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, salya akıntısı bulunan, pis kokulu burun akıntısı olan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız, hayvanlar satın alınmamalı. Hayvan kesimleri için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ruhsat alınmış mezbaha ve kombinalar veya geçici kesim yerleri tercih edilmelidir.” diye konuştu.

Hastaoğlu, Sivas’ta kombinalardaki kesim ücretlerinin de belirlendiğine ifade ederek, kesim ücretleri büyükbaş 140 TL, küçükbaş 35 TL, büyükbaş hayvan parçalama ücretinin ise 125 TL olduğunu kaydetti.

ETİKETLER : Sivas kurbanlık fiyatı kurbanlık fiyatları kurbanlık fiyatı 2012 kurbanlık fiyatları 2012 Sivas Ticaret Borsası Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdülkadir Hastaoğlu Abdülkadir Hastaoğlu Kurban Bayramı 2012 kurbanlık ke
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan