Pahalı Cep Telefonları Ne Kadar Gerekli?


Bu makale 2015-04-23 21:33:00 eklenmiş ve 2379 kez görüntülenmiştir.
Elif Selin Karaağaçlı

Cep telefonları artık birer mini bilgisayar haline geldiler. Sadece işlevleri açısından söylemiyorum bunu donanımsal olarak da gerçekten masaüstü ve dizüstü bilgisayarların minyatür halleri diyebiliriz artık akıllı cihazlar için. Zaten halihazırdaki fiyatları da 2000 lirayı geçerek bilgisayar fiyatlarıyla yarışır hale geldi.Peki bu cihazlar gerçekten etiket fiyatlarını hakediyor mu ? Soruyu şu şekilde sormak daha doğru olacak belki de : Gerçekten 2000 lira ve üstü telefonlara ihtiyacımız var mı ?

Bilinen markaların amiral gemisi (flagship) olarak tabir ettikleri en üst segment telefonlarının piyasaya giriş fiyatları asgari 2000 liradan başlıyor artık. Telefonun hafıza durumuna göre 2500 ve üstü fiyatları da görmek mümkün.Ekonomik durumumuzu göz önüne aldığımızda bu rakamlar gerçekten yüksek rakamlar. Tabi bu etiketlerin bu kadar pahalı olmasında ülkemizde uygulanan vergi sisteminin de önemli katkısı var.

Aslında çoğumuz akıllı cihazlarımızı kapasitelerinin çok daha altında kullanıyoruz. Eğer özel bir ilgi alanınız varsa örneğin ben her anımı bir cep telefonuyla olabilecek en yüksek kalitede ölümsüzleştirmek istiyorum diyorsanız ya da ben çok oynarım ve çıkan her oyunu sorunsuz şekilde oynayabilmeliyim diye bir talebiniz varsa yüksek donanıma sahip üst segment cihazları almanız bir ölçüde makul olabilir. Fakat çoğumuz aylık maaş karşılığında hayatını devam ettiren tüketicileriz.

Sözünü ettiğimiz cihazların peşin fiyatları ortalama olarak bir maaşımıza eşit olabiliyor. Hele bu telefonları bir yılı aşan taksitlere böldürmek teknolojinin bu kadar çabuk eskidiği bir çağda hiç mantıklı değil. Günümüzde GSM operatörleri kontratlı paketlerle 36 aya kadar taksit imkanı sunuyorlar . Ama gelin şöyle düşünelim . Genelde bu segmentteki cihazlar her sene yenilenip bir üst modeliyle karşımıza çıkıyorlar. 2015'te 36 ay vadeyle aldığınız cihazın siz taksitlerinin ödemesini bitirene kadar 3 model daha çıkacak üstüne ve sizin cihazınızın modası geçmişken siz hala taksit ödüyor olacaksınız. Tabi telefonunuz hala işinizi görmeye devam edecek fakat üzerine üç model çıkmış ve hala borcunu ödediğiniz bir cihaz ne kadar mutlu edebilirse o kadar mutlu olacaksınız.

Doğal olarak şunu diyebilirsiniz " Bu telefonlara ancak bu şekilde ulaşabiliyoruz taksitten başka şansımız yok". Size şunu söyleyebilirim; Aslında bu cihazlara ihtiyacınız yok. Evet biraz tuhaf gelebilir fakat 2000 TL üstü akıllı cihazlarla yapabileceğimiz şeylerin yüzde doksanını 1000 TL'nin biraz üstündeki cihazlarla da yapabilirsiniz.Pahalı telefonlara eklenen donanımlar günlük hayatımızda çoğumuzun kullanmadığı özellikteler.

Biraz donanımlarının  yüksek olması biraz kasa yapısında kullanılan metalik unsurlar ve görünüş farkı biraz da marka algısının oluşturduğu bir denklemin sonucu üst segment telefonları bu kadar pahalı kılan.İkinci bir seçenek olarak da geçtiğimiz yılın amiral gemisi telefonlarına yönebiliriz.

Yeni çıkan telefonla beraber bir önceki yılın en üst segment telefonlarının fiyatlarında ciddi miktarda düşüş olabiliyor ve inanın bir önceki yılın telefonları hala " iyi " telefonlar. Hiçbirimiz kolay para kazanmıyoruz. Eğer parasını peşin verip 2500 TL'ye telefon alabilecek durumdaysanız bu yazımız zaten size hitap etmiyor demektir. Aksi durumda ise  bir yılı geçen vadelerle üst segment telefon almak hem çağımızın teknolojik gerçekleriyle uyumsuz hem de  telefon ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz hesaplı alternatifler mevcutken paramızı boşa harcamak anlamına geliyor. 

eskaraagacli@ktu.edu.tr

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Keşke herkes anlasa bunu......
Ahmet KOÇAK 2015-07-31 17:52:06
Keşke herkes anlasa bunu...
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan