Aile Şirketlerinin Hazin Sonu


Bu makale 2015-07-05 15:49:39 eklenmiş ve 1347 kez görüntülenmiştir.
Enes Malik Çeçen

Fortune'nin ilk 500 şirket listesinde yaklaşık 200 şirketi aile şirketleri oluşturmakla beraber, yapılan araştırmalarda aile şirketlerinden üçüncü nesile aktarılan şirket sayısı sadece %14. Demek ki bu kadar samimi, egosuz, safiyane birlikteliği olan kardeşler şirketleri hep beraberce bir noktaya getirdikten sonra yeni nesille birlikte bu şirketler yol olmaya yüz tutuyorlar. "Otuz yılda bir tepeler düzleşir, düzler tepe olur" sözü bu durumu açıklıyor herhalde.
 
Peki bu kadar emek verilip belirli bir yere gelen şirketlerin yok olmaması için ne yapılmalı. Bu problem üzerinde çalışan ve başarıya ulaşan iki holding ile devam edelim. Vehbi Koç, babasıyla başladıkları bakkaliyeden sonra tüccarlık yapan, daha sonra müteaahitlik yapan ve ticarette süreklilik için sanayiye yönelen işadamı. Benim en çok korkum ben öldükten sonra şirketin dağılması diyor. Çünkü ben küçük esnafken İstanbul'da çok büyük esnaflar vardı fakat 2. nesilde şirketlerinin tamamen dağıldığını ve o büyük şirketlerden eser kalmadığını gördüm diyor. Bunun için çok emek vererek holdingleşmeye giderek profesyonel yöneticiler atamış ve holdingi halka arz etmiş. Çocuklarım kendi aralarında anlaşamazlarsa kendi hisselerini alır ve çekilirler ama şirket daim olacak felsefesiyle Koç Holding bugünlerini yaşıyor. 
 
Kiler Holding yönetim kurulu üyesi Ümit Kiler'e kulak verelim. Kiler Holding Bitlis'teki küçük bakkaliyeden İstanbul'daki Kiler Süpermarketler Zinciri'ne uzanan ve daha sonra enerji, inşaat ve turizm gibi sektörlerde devam eden bir holding. Baba ve üç kardeşin canla başla çalışarakl bugünlere çok zor geldiklerini eblirtiyor ve etrafımızda çok başarılı bir şekilde giderken bir anda aile şirketleri gördük diyor. Kendi emeklerinin de bir gün böyle parçalanmasından korkuyorlar ve ilk önce sorunları ele alıyorlar. İlk sorun kardeşler evlendikten sonra eşlerinin etkisiyle kardeşlerin küsmesi ve doğal olarak şirketlerin dağılması. İkinci sorun yeni nesilin yorulmadan, hayatın gerçeklerini görmeden holding patronu olarak kendilerini görmeleri ve birbirlerine düşmeleri. 
 
Bu ana iki sorun küçük görülmekle birlikte çözümü gayet zor. Birinci soruna şöyle çözüm buluyorlar: Her kardeşin aldığı maaş belli olacak ve evlerde eşlerin yanında kesinlikle ama kesinlikle işten bahsedilmeyecek. Kısacası eve iş taşınmayacak. Hayya bu konuya da şöyle bir örnek veriyor bizim eşlerimiz Kiler Holding ne iş yapar sorusuna sadece marketçilik yapar derler. İkinci bir ektör ismini dahi söyleyemezler diyor. İkinci sorun içinde kurumsallaşmaya gidilerek holdingin profesyonel yöneticiler tarafından yönetilerek şirketin devamlılığını sağlamak. Bu arada da yeni neslin projeleri varsa desteklemek ve şirketin alt kademelerinde çalışmalarını başlatarak, başardıkça kademe atlatmak. Bu çözüm yollarıyla Kiler Holding başarıya ulaşıyor.
 
Evet gerçekten büyük bir özveriyle büyüyen ve belirli noktalara gelen aile şirketlerinin kend kabuklarını yırtarak, kendi şirket anayasalarını oluşturarak duygusal değil tamamen profesyonelce çocukları ve torunları için ayakya kalma amacı taşımalıdırlar. Yazıldığı kadar kolay olmayan, pratikte gerçekten çok zor olan bu sorunların üstesinden gelemeyen aile şirketleri yok olmaya mahkumdur.


enes.cecen146@hotmail.com
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan