LED Teknolojisinin Avantaj ve Dezavantajları


Bu makale 2015-11-17 21:28:44 eklenmiş ve 10302 kez görüntülenmiştir.
Murat Yıldırım

Son yıllarda elektrik enerjisi üretiminde yenilenebilir kaynakların kullanılmasına yönelik çalışmaların artmasının yanı sıra enerjinin daha verimli kullanılması adına teknolojik yenilikler gözlemlenmektedir. Bu yeniliklerden son yıllarda en popüler olanlarından biri  ışık yayan diyot yani LED teknolojisidir. LEDler bugün geleceğin aydınlatma teknolojisi olarak görülmektedir.

Aydınlatmanın toplam enerji tüketimindeki payı ortalama olarak %20’ler civarındadır. Bu bakımdan aydınlatmadan yapılacak tasarruf büyük önem arz etmektedir. LED teknolojisinin en önemli avantajı ise sağladığı güç tasarrufudur. Öyle ki LEDler ampulün icadından bu yana aydınlatmadaki en büyük devrim olarak görülmektedir.

Sıradan sarı ışık yayan ampüller ısıyı ışığa çevirerek aydınlatma sağlamaktayken ledler elektrik enerjisini direkt ışığa çevirmekteler. Böylece LEDler sarı ışık yayan telli ampüllere göre  %90, floresan aydınlatma kaynaklarına göre %50 civarında tasarruf sağlamaktadır. Bunun yanında LEDler kurulum için gereken tesisat açısından da öenmli bir tasarruf sağlamaktadır. LEDlerin diğer bir avantajı ise kullanım ömürlerinin klasik aydınlatma cihazlarına göre oldukça uzun olmasıdır.

LED teknolojisinin tarihi eskilere dayanmasına rağmen aydınlatmada kullanılması son 20 yılda yaygınlık kazanmıştır. Daha önceleri sinyal ve dekoratif amaçlı kullanılan LEDler yüksek güçler üretebilen çiplerin üretilmesiyle aydınlatmada kullanılmaya başlamıştır ve kullanımları gittikçe yaygınlık kazanmaktadır. Günümüzde kurulan hemen hemen her yeni tesisin aydınlatması LED ile yapılmakta ve eski tesislerde led dönüşümüne gidilmektedir.

Peki bu kadar avantajının yanında ledlerin hiç mi olumsuz yanları yok. Elbette ki var ve bunlardan ilk bakışta göze en çok çarpanı maliyetleri gibi duruyor. LED aydınlatma çözümleri klasik aydınlatma sistemlerine göre kuruluş aşamasında bir kaç kata kadar maliyetleri görünebilir fakat sağladığı enerji tasarrufu ve uzun kullanım ömürleri dikkate alındığında yıllar içerisindeki geri dönüşümü ile LEDer daha avantajlı bir konuma sahipler. LEDler ile ilgili diğer bir handikap ise bu teknolojinin nispeten yeni olması sebebiyle özellikle ülkemizde tam bir kalite standartına erişilememiş olmasıdır. Uzakdoğu ülkelerinde imalatı  yapılan  “merdiven altı” diye tabir edilen ürünler ülkemiz piyasasında rahatlıkla yer alabilmekte ve bu da ledler konusunda standart ve bilgi karışıklığına sebep olmaktadır.

LEDler geleceğin aydınlatma teknolojisi olarak şimdiden günlük hayatımızdaki yerini almaya başlamıştır. Aydınlatma ihtiyacının doğru tespit edilmesi ve led ürünlerin belli bir kalite standartına kavuşması ile elektrik tüketiminde çok ciddi miktarlarda tasarrufa gidilmesi mümkündür. Bu ise bizim gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler açısından hayati bir öneme sahiptir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2020 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan