Windows 10


Bu makale 2015-11-23 08:39:11 eklenmiş ve 2968 kez görüntülenmiştir.
Fatih Rahman

Dünya üzerinde birçok tartışmalar gördük geçirdik, Apple vs Samsung, Android vs IOS, Intel vs AMD, GeForce vs Radeon..

Çoğu donanım ürünü gençlerin artık ilgisini çekmese bile, günümüzde geçerliliğini koruyan tartışmalar devam ediyor. Biri hariç.. Mac vs Windows

Ev kullanıcıları için artık Bilgisayar = Windows olmuş durumda. Windows 10'un ücretsiz dağıtımının payı oldukça büyük olsa da, Windows 10 'un önceki sürümlere göre, stabilitesi, hızı, görüntüsü de inkâr edilemez.

Windows 95'ten bu yana çıkan tüm Windows sürümlerine şans verir, çıktıkları an bir yükler, driver ya da uygulama sorunu yaşamama rağmen kör topal kullanır, sonra o sürümle devam ederdim.

Windows 98 favori işletim sistemim olsa da, kimsenin kabullenemediği Windows 2000 ve Windows Me'yi bile severek kullanmıştım.

Ve sonunda 15 sene sonra bile kullanılmaya devam eden bir işletim sistemi çıkageldi.. Windows XP. Bilgisayar dünyası için dönüm noktası. Kurulum ekranının grafiklerine kadar kusursuz..  Microsoft'un yaptığı en büyük hata belki de XP'nin bu kadar kusursuz olmasıydı. Türk insanı pek değişiklikten haz etmez. Sorunsuz çalışan bir şey buldu mu ölene kadar kullanır. 25 Ekim 2001'de yayınlanan bir işletim sistemi düşünün ve ne yazık ki benim çalıştığım kurum da dahil hala devlet dairelerinde kullanılıyor.

8 Kasım 2006'da Microsoft'un Gözbebeği  olarak nitelendirilen Windows Vista piyasaya sürüldü. Fakat o kadar yüksek Sistem Gereksinimi istiyordu ki, insanları bilgisayar değiştirmeye zorluyordu. Windows Vista ile birlikte çıkan bir Hp Pavillion satın aldım. DDR2 2 GB RAM'e sahipti ki o zamanlar muazzam ötesi bir şeydi böyle bir cihaza sahip olmak.O  Bilgisayar bile 1.5 dk da açılıyordu. Grafikler mükemmel, Windows Aero yeni çıkmış, windows logosu + tab tuşuna basınca 3D görünüme geçiyor falan, fakat performans konusunda sınıfta kalmıştı. Satış rakamları da oldukça üzücüydü.

22 Temmuz 2009'da o geldi... Windows XP fanboylarını bile bir gecede yeryüzünden silen Windows 7... Vistanın grafikleri ile, XP'nin hızının buluştuğu bir Windows. Kusursuz. Ekim 2015 verilerine göre hala yeryüzünde kullanılan tüm bilgisayarların %50.26 sının kullanmış olduğu bir işletim sistemi. Windows Defender'a sahip ve virüs kelimesini lugatımızdan silen bir işletim sistemi.

Microsoft her kusursuz işletim sistemi yapmasının ardından çıkarttığı işletim sisteminde darbe yiyor. Windows 8 çıktı ve gerçekten üzülerek belirtmeliyim ki ben bile 8 varken 7'yi kullanmaya devam ettim. Her şey çok güzeldi teorikte, METRO arayüzü gerçekten çok şıktı. Fakat başlat menüsü yoktu. Açıkçası Başlat Menü'sünü kaldırmak çok radikal bir karardı fakat bir o kadar da mantık dışıydı. Türkiye'de bilgisayar dersleri hala - - - "Başlat - Tüm Programlar - Donatılar - Paint" benzeri şekilde verildiği için, her işimizi başlat üzerinden yapmaya alışmışken, windows logosuna basınca Metro Arayüzüne geçmesini bir türlü kabullenememiştim. Buna rağmen satış rakamları beklediğimin üstündeydi. Hala yeryüzündeki bilgisayarların %13.09 'u Windows 8.1, %3.12'si Windows 8 kullanıyor.

Microsoft çok akıllı bir hareket daha yaparak, 2014 Eylül'de Başlat Menüsü inadından vazgeçti ve yerinde bir hamle ile Windows 10'u Ücretsiz olarak piyasaya sürdü. Bu manevrasıyla artık yıllardır hakimi olduğu piyasanın tek sahibi olduğunu ve önümüzdeki yıllar boyunca da tek sahibi olacağının sinyallerini verdi. Piyasanın %9'una şimdiden hakim oldu bile..

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2020 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan